Wczytuję dane...

Wybór najlepszej kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa - jak wybrać najlepszą? 6 wskazówek!

Zakup kabiny prysznicowej, która spełni potrzeby domowników i jednocześnie będzie pasowała do wnętrza łazienki, to pewne wyzwanie. Oferta wyposażenia łazienkowego obfituje dzisiaj w coraz bardziej innowacyjne rozwiązania, które istotnie podwyższają komfort użytkowania, jednak ich oferta jest na tyle różnorodna, że klient może mieć problem z podjęciem decyzji. Oczywiście, nie bez znaczenia pozostaje też cena. Jak wybrać funkcjonalną, nowoczesną kabinę prysznicową i jednocześnie nie nadwyrężyć portfela? Poniższe wskazówki z pewnością ułatwią zakup.

Użytkownicy

W pierwszej kolejności warto sobie zadać pytanie o to, kto będzie użytkownikiem prysznica: rodzina z małym dzieckiem, osoba starsza, a może niepełnosprawni? Każda z tych grup ma odmienne wymagania i potrzebuje innej kabiny prysznicowej. Jeśli w domu jest małe dziecko, najlepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa z głębokim brodzikiem lub parawan nawannowy. Kabiny przeznaczone dla osób starszych i niepełnosprawnych nie mogą mieć progów, najlepiej więc by były pozbawione brodzika. Należy je za to wyposażyć w krzesełko, uchwyty i poręcze. We wszystkich przypadkach wskazana jest posadzka antypoślizgowa wokół prysznica.

Wielkość łazienki

Nie da się ukryć, że wielkość łazienki determinuje rodzaj i lokalizację kabiny prysznicowej. Najpopularniejsze są modele narożnikowe, które zajmują niewiele miejsca i dobrze sprawdzają się w łazienkach o małej powierzchni. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. W niewielkich łazienkach sprawdzą się także kabiny przyścienne, które przylegają tylko do jednej ściany, a także kabiny składane. Te drugie wyróżniają się nietuzinkowym, nowoczesnym designem, a także optycznie powiększają przestrzeń. Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, warto rozważyć zakup kabiny bez brodzika. Dla osób, które chciałyby mieć w łazience wannę i prysznic, jednak dysponują niezbyt dużą powierzchnią, dobrym wyborem jest parawan nawannowy. Zapewnia on wygodne rozwiązanie 2 w 1, które pozwala zarówno wziąć szybki prysznic, jak i urządzić sobie długą kąpiel. Wszystko zależy od nastroju i ilości posiadanego czasu.

W dużej łazience można sobie z kolei pozwolić na kabinę wolnostojącą, która prezentuje się wyjątkowo efektownie i zapewnia dowolność umiejscowienia. Jedynym ograniczeniem jest odpowiednie doprowadzenie instalacji wodnej, dlatego w pierwszej kolejności warto przeanalizować projekt łazienki pod kątem sposobu odpływu wody. Zaleca się, by przewód łączący brodzik z pionem kanalizacyjnym był nachylony pod kątem 4-5%.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa typu walk-in. Pasuje ona do każdej łazienki, niezależnie od jej wielkości i daje dużą wolność aranżacyjną. Jest to konstrukcja minimalistyczna i elegancka, która podkreśla i uwypukla poszczególne elementy wystroju łazienki, takie jak kafelki czy ozdobne lustro. Kabina typu walk-in bardzo dobrze prezentuje się zarówno z brodzikiem, jak i bez niego.

Powierzchnia łazienka rzutuje również na wielkość kabiny prysznicowej. Standardowe rozmiary kabin prysznicowych to: 80x80, 90x90 i 100x100 (zależnie od wielkości brodzika). Na większe gabaryty mogą sobie pozwolić właściciele bardziej przestronnych pomieszczeń łazienkowych.

Kabina prysznicowa

Materiał i kształt

Ścianki kabiny prysznicowej mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub ze szkła hartowanego. Te pierwsze, choć tanie i lekkie, są jednak bardzo podatne na uszkodzenia i dosyć uciążliwe w czyszczeniu. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest szkło hartowane, które nie tylko wykazuje wysoką odporność na zarysowania i dodaje łazience elegancji, ale też posiada specjalną powłokę, która zabezpiecza przed osadzaniem się brudu i kamienia.

Po określeniu materiału, z którego ma być wykonana kabina prysznicowa, przychodzi czas na wybór odpowiedniego kształtu. Największe możliwości dają kabiny narożnikowe, które mogą być owalne, okrągłe, prostokątne, kwadratowe czy pięciokątne. Modele przyścienne zwykle są okrągłe i półokrągłe, natomiast wśród kabin wolnostojących przeważają modele okrągłe.

Dodatkowe funkcje

Na rynku pojawiają się coraz bardziej komfortowe kabiny prysznicowe, które posiadają między innymi takie udogodnienia jak:

  • funkcja hydromasażu - kabiny prysznicowe z hydromasażem to przyjemny masaż ciała wodą płynącą pod wysokim ciśnieniem. Efekt ten jest możliwy dzięki obecności specjalnych dysz,
  • deszczownica - czyli duża słuchawka, którą montuje się w suficie kabiny,
  • radio - nie ma to jak posłuchać pod prysznicem ulubionej stacji radiowej! Na rynku dostępne są już kabiny z wejściem AUX, które pozwala na podłączenie odtwarzacza mp3,
  • sauna - funkcja sauny pod prysznicem jest możliwa wtedy, kiedy kabina posiada termostat pozwalający na ustawienie odpowiedniej temperatury.

Oszczędność

Najmniejszym zużyciem wody wyróżniają się te kabiny, w których woda odprowadzana jest przez rynienkę zamocowaną w dolnej części kabiny. Warto dobrać też solidne uszczelki, które stanowią zabezpieczenie przed wilgocią.

Sposób otwierania drzwi

W kabinach prysznicowych wyróżnia się między innymi takie systemy otwierania drzwi jak:

  • uchylne, inaczej skrzydłowe - otwierają się na zewnątrz kabiny, dlatego przed ich wyborem warto upewnić się czy przestrzeń wokół kabiny jest odpowiednio duża,
  • składane - nie wymagają dużej przestrzeni wokół kabiny, składają się na zasadzie harmonijki. Trzeba jednak pamiętać, że są one mniej szczelne niż pozostałe modele drzwi prysznicowych,
  • przesuwne - rozsuwane wzdłuż ścianek kabiny. Ruch ten jest możliwy dzięki obecności prowadnic lub rolek. Niektóre rolki są wypinane, co ułatwia czyszczenie kabiny prysznicowej,
  • walk-in - ich specjalna konstrukcja sprawia, że woda nie wylewa się na poza kabinę, mimo że brakuje tu drzwi. To coś w sam raz dla nowoczesnych minimalistów.

Gdzie szukać?

Prysznic jest ekologiczną alternatywą dla wanny. Zapewnia on nie tylko oszczędność czasu i przestrzeni, ale także wody. Jego zasadniczym elementem jest kabina prysznicowa, które może występować z brodzikiem lub bez niego. Na rynku wyposażenia łazienkowego dostępnych jest jednak tak wiele modeli kabin, że klient może poczuć się nieco zdezorientowany. Przed zakupem dobrze jest więc zapoznać się z powyższymi poradami, tak by wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Jeśli zależy nam na zakupie sprawdzonej kabiny prysznicowej, która będzie wyróżniała się wysoką jakością wykonania, a także przystępną ceną, warto zapoznać się z ofertą sklepu internetowego pomyslowalazienka.pl. Wizyta w sklepie to pewność szybkich i wygodnych zakupów, a także kompleksowe wsparcie ze strony ekspertów w zakresie wyposażenia łazienek. Skutecznie pomogą oni dobrać taką kabinę prysznicową, która spełni wszystkie oczekiwania klienta.